Devrimci Forum

Sendikal paylaşım platformuna hoşgeldiniz. Forum sitemiz her türlü sendikal desteği vermek için kuruldu. Paylaşımda bulunmak ve ya platforma destek vermek için üye olmanızı rica eder, sağlıklı günler dileriz...

Join the forum, it's quick and easy

Devrimci Forum

Sendikal paylaşım platformuna hoşgeldiniz. Forum sitemiz her türlü sendikal desteği vermek için kuruldu. Paylaşımda bulunmak ve ya platforma destek vermek için üye olmanızı rica eder, sağlıklı günler dileriz...
Devrimci Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
SOL Parti TKH TSİP Yenilik Partisi TKH Halkevleri
Devrim Hareketi TKP ADDCHP

☾☆TiM
☾☆TiM
Editör

Editör
Level19
Rep : 55
Rep Sv1
Tecrübe : 388
Kademe 4
Burç : Balık
Aşık
1 Madalya

Kırgızistan'da Burslu - Ücretsiz Eğitim: Türkiye Manas Üniversitesi Empty Kırgızistan'da Burslu - Ücretsiz Eğitim: Türkiye Manas Üniversitesi

Cuma 18 Eyl. - 10:30:55
☾☆TiM Mesajı :
Kırgızistan'da Burslu - Ücretsiz Eğitim: Türkiye Manas Üniversitesi
Kırgızistan’ın başkenti Bişkek, bir üniversiteler şehridir. Çok kültürlü bir ortamda hoşgörü içerisinde yaşamak, barış içerisinde bir arada geleceğini oluşturmak isteyen insanların yaşadığı Bişkek şehrinde, Türkiye Cumhuriyeti ile Kırgız Cumhuriyeti arasında 30 Eylül 1995 tarihinde imzalanan anlaşmayla kurulan özel statülü devlet üniversitesi Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ) bulunmaktadır. 
Kırgızistan'da Burslu - Ücretsiz Eğitim: Türkiye Manas Üniversitesi 86-0ISGw9tUydhEIjupc2I5VYUCCXdgi7612HIswbz5

Üniversite, Kırgızistan’ın öncelikle gelişen dünyayla uyumu, değişim ve dönüşüm ihtiyaçlarını da karşılamak üzere yeni bir nesil yetiştirmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Bununla beraber Kırgızistan ve Türkiye ilişkilerinin her alanda güçlenmesi ve ortak gelecek için hizmet edecek gençleri yetiştirilmesi gibi önemli bir görev de üstlenmiş bulunmaktadır.
Üniversitede lisans, yüksek lisans ve doktora eğitim programları mevcut olup, modern donanımlı 9 fakülte, 2 enstitü, 4 yüksekokul ve bir meslek yüksekokulu, 6 uygulama ve araştırma merkezi faaliyet göstermektedir.
Üniversitede zorunlu olarak bir yıl Kırgızca ve Rusça Dil Hazırlık Eğitimi uygulanmaktadır. Dil hazırlık programında zorunlu olduğu dillerden muafiyet hakkı kazanan öğrenciler doğrudan 1. sınıfa devam etmektedirler.
Üniversiteye başka yükseköğretim kurumlarından yatay ve dikey geçiş yoluyla öğrenci kabul edilmemektedir. 

Niçin Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi?

Kırgızistan'da Burslu - Ücretsiz Eğitim: Türkiye Manas Üniversitesi 86-TXA6AS6yXnKZ3rUlO56sf4JA5kBO4Qnsb1nl2jCM

Öğretim Dili: Üniversitede öğretim dili Türkiye Türkçesi ve Kırgız Türkçesidir. Her iki dil de hazırlık sınıflarında ileri düzeyde öğretilmektedir. Bunun dışında Rusça, Çince ve diğer Batı dillerini öğrenme imkanları sunulmaktadır.
Çift Diploma: KTMÜ mezunları hem Türkiye’de ve Türkiye’nin diplomalarını tanıyan ülkelerde hem de Kırgızistan’da ve Kırgızistan’ın diplomalarını tanıyan ülkelerde geçerli çift diplomaya sahip olmaktadırlar. Bu, geniş bir coğrafyada istihdam edilebilme imkânı sağlamaktadır. KTMÜ’nün bugüne kadar verdiği yaklaşık 5200 mezunu, günümüzde 5 kıtada, 32 ülkede istihdam edilmektedir.
Diploma Denkliği: Özel statülü bir devlet üniversitesi olan KTMÜ’nün diplomaları, Türkiye’de ve Kırgızistan’da devlet üniversitelerinin verdiği diplomalara denktir ve aynı hakları sağlar.
Ücretsiz Öğretim: Yükseköğrenimleri için KTMÜ’yü tercih eden öğrenciler, eğitim-öğretim ücreti ödememektedir.
Ücretsiz Formasyon Eğitimi: Üniversite öğrencilerine öğretmenlik yapabilmeleri için gerekli olan formasyon eğitimi, alanlarında deneyimli öğretim elemanları tarafından ücretsiz olarak verilmektedir.
Burs Olanakları: KTMÜ öğrencilerine giriş kontenjan bursu, başarı ve destek burslarını sağlamaktadır. Ayrıca rektörlükçe üniversite mevzuatının öngördüğü şartlar çerçevesinde üniversite misafirhanelerinde öğrencilerin ücretsiz barınmalarını sağlamak amacıyla bir barınma yardımı da yapılmaktadır. (Diğer Türk Cumhuriyetleri ve Türk Topluluklarından gelenlere öncelik tanınır).
Uluslararası Üniversite: Çeşitli öğrenci profiline sahip olan KTMÜ’de, Kırgızistan ve Türkiye başta olmak üzere 14 ülkeden öğrenciler okumaktadır. Bunların çoğunluğu Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan, Afganistan, Çin, Moğolistan, Rusya, Azerbaycan, İran gibi ülkelerdendir. Bu öğrencilere 6 değişik ülkeden gelen çok değerli hocalar hizmet etmektedir.
Uluslararası Öğrenci Değişim Programları: Üniversite, öğrencilerine eğitim-öğretim hayatları boyunca değişim programlarıyla da farklı kültürleri tanımak, farklı eğitim kurumlarının imkanlarından yararlanmak ve ömür boyu sürecek kardeşlik ve dostluk bağları kurmaları için de imkanlar sunmaktadır. Her yıl ortalama 400 öğrenci değişim ve staj programlarıyla dünyanın pek çok ülkesine ve özellikle Türkiye’ye gönderiliyor.
Gelişmiş Fiziksel ve Teknolojik Altyapı: Üniversitede öğrencilerin her ihtiyacını çağın gereklerine göre karşılayan modern fiziksel ve teknolojik altyapı kurulmuştur. İleri teknolojik cihazlarla oluşturulan eğitim-araştırma laboratuvarları, radyo ve televizyon stüdyoları, dijital tabanlı okuma ve öğrenme merkezleri, akıllı sınıfları, derslikleri ve amfileri, toplantı ve konferans salonları, yüksek hızlı kablolu ve kablosuz internet bağlantıları bunlara örnektir. Orta Asya’da örnek bir kampüs üniversitesi olan KTMÜ’de, eğitim uygulama merkezleri ve sağlık merkezi 7 gün, 24 saat açıktır.

Kırgızistan'da Burslu - Ücretsiz Eğitim: Türkiye Manas Üniversitesi 86-MWvv9PGQ4S0FL09ECKqWkRGq6yjzofVjzkPXDDLX

Öğrenci Kabulü

Üniversiteye aşağıda sıralanan sınav sonuçlarına göre öğrenci kabul edilir:
a) Kırgız Cumhuriyeti ve diğer ülke vatandaşları için yapılan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (Manas-ÖSYS). Giriş sınavı Kırgızca, Rusça ve Türkçe olarak 3 dilde yapılmaktadır.
b) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim mevzuatı çerçevesinde yapılan üniversitelere seçme ve yerleştirme sınavları (ÖSYM),
c) Kırgız Cumhuriyeti Genel Devlet Sınavı (ORT),
d) Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci kabul eden birimler için Üniversitenin yapacağı sınavlar,
e) Senatonun denkliğini kabul ettiği diğer sınavlar,
f) Anlaşmalı üniversitelerce seçilen veya yukarıda belirtilen sınavlara girme imkânı olmayan başta Türk Cumhuriyetleri ve akraba toplulukları olmak üzere diğer ülke vatandaşları arasından başvuran öğrenciler için Senato tarafından esasları belirlenen sınavlar.
Üniversiteye Kayıt Şartları, Kesin Kayıt ve Kayıt İptali
Akademik birimlere kayıt için aşağıdaki şartlar aranır:
a) Yukarıda belirtilen sınavlar sonucunda Üniversiteye yerleşme hakkı kazanmış olmak,
b) Başka bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olmamak,
c) Üniversite tarafından ilan edilen kayıt için gerekli belgeleri tam ve eksiksiz olarak teslim etmek.
Kayıt İçin İstenen Belgeler: Lise diploması (İlgili ülke diline çevrilecek); ÖSYM sınav sonuç belgesi; Sağlık raporu ve AİDS testi (İlgili ülke diline çevrilecek); Pasaport aslı ve örneği; 8 adet vesikalık fotoğraf; İkametgah belgesi; Kimlik aslı ve örneği; Dilekçe.
☾☆TiM İmza: