Devrimci Forum

Sendikal paylaşım platformuna hoşgeldiniz. Forum sitemiz her türlü sendikal desteği vermek için kuruldu. Paylaşımda bulunmak ve ya platforma destek vermek için üye olmanızı rica eder, sağlıklı günler dileriz...

Join the forum, it's quick and easy

Devrimci Forum

Sendikal paylaşım platformuna hoşgeldiniz. Forum sitemiz her türlü sendikal desteği vermek için kuruldu. Paylaşımda bulunmak ve ya platforma destek vermek için üye olmanızı rica eder, sağlıklı günler dileriz...
Devrimci Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
SOL Parti TKH TSİP Yenilik Partisi TKH Halkevleri
Devrim Hareketi TKP ADDCHP

☾☆TiM
☾☆TiM
Editör

Editör
Level19
Rep : 55
Rep Sv1
Tecrübe : 388
Kademe 4
Burç : Balık
Aşık
1 Madalya

Türk Dünyası Üniversitelerinin Dünya Sıralamasındaki Yerleri Empty Türk Dünyası Üniversitelerinin Dünya Sıralamasındaki Yerleri

Cuma 18 Eyl. - 10:32:28
☾☆TiM Mesajı :
Dünyada 20 binden fazla üniversite-yüksekokul bulunmakta ve bu üniversiteler arasında çok yoğun bir rekabet yaşanmaktadır. 
Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler tercih yaparken; üniversitelerin tecrübelerini, akademik ortam kalitesini, kütüphane zenginliğini ve öğrencilere sağladığı diğer imkanları göz önünde bulundurmaya dikkat ediyor. Günümüzde öğrenciler daha iyi eğitim görebilmek ve prestijli üniversitelerde eğitim alabilmek için çoğunlukla batı ülkelerini tercih etmekteler.
Türk Dünyası Üniversitelerinin Dünya Sıralamasındaki Yerleri 16-zr4bPwTkq4EvFOmpKWT5iNoP3TrfUbiI8jh6SlMi

Çok tercih edilen, en iyi dünya üniversiteleri

Her sene farklı düşünce veya eğitim kuruluşları, tarafından dünyanın en seçkin üniversiteler listesi açıklanmaktadır. İstatistiklere dayanan üniversitelerin sıralaması, öğrenci başına düşen öğretmen sayısı, üniversite tarafından yayımlanan makale, dergi ve kitaplar sayısı, uluslararası öğrenci sayısı, mezunların iş bulma olanağı ve başka kriterler baz alınarak oluşturulmaktadır.
Timeshighereducation.com tarafından 2018 yılındaki dünyanın en iyi 500 üniversite sıralamasında çoğunlukla Batı Avrupa ve Kuzey Amerika üniversitelerinin olması öğrenci adaylarının eğitim için bu ülkelere yönelmesini açıklamaktadır. 
Bu listeye göre dünyanın en iyi ilk 100 üniversitesi ve bulundukları ülke sıralaması:
Amerika Birleşik Devletleri 46 üniversite
İngiltere 9 üniversite
Avustralya 6 üniversite
Almanya 6 üniversite
Kanada 4 üniversite
 İlk yüz listesine giren diğer üniversiteler ise Batı Avrupa ve Uzak Doğu (Japonya, Çin ve Kuzey Kore) üniversiteleridir.
Türk Dünyası Üniversitelerinin Dünya Sıralamasındaki Yerleri 16-54eNbhV2JFpOAv5aReVvXcWUGM6PuVZjvrRTRTqX

İlk yüz üniversitenin içinde Türk dünyasından hiçbir üniversitenin bulunmamasıyla birlikte, İslam ülkelerinden de hiçbir üniversite yer almamaktadır.

İlk 500 üniversite[size=18] listesinde ise 7 İran üniversitesi, 4 Malezya üniversitesi, 2 Suudi Arabistan üniversitesi ve 2  Türkiye üniversitesi (Sabancı ve Koç üniversiteleri) bulunmaktadır.  En iyi ilk 500 Üniversite sıralaması 2017 listesinde Türkiye'den 5 üniversite yer almaktaydı.[/size]

İngiltere merkezli Quacquarelli Symonds (QS)araştırma merkezinin2018 yılının ''Dünyanın En İyi 1000 Üniversitesi'' listesinde Türk dünyası üniversitelerinden toplam 22 üniversite bulunmaktadır. 
Türkiye 13 üniversite
Kazakistan 7 üniversite
Azerbaycan 2 üniversite
şeklinde sıralanan listede Kırgızistan'ın hiçbir üniversitesi yer almasa da, iki tane uluslararası üniversitesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ile Orta Asya'daki Amerika Üniversitesi eğitim için tavsiye edilen üniversiteler sırasında yer almaktadır.
Türkiye’deki özel üniversitelerden BilkentKoçSabancı, devlet üniversitelerinde ise İstanbulHacettepeODTÜİTÜ ve Gazi gibi üniversiteler bazen farklı kriterlerle İlk 500 Üniversite sıralamalarında yer almaktadır. 
İlk 500 Üniversite sıralamasında ne yazık ki diğer Türk cumhuriyetlerinden hiçbir üniversite yer almıyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri de Sovyetlerden miras kalan eğitimde rüşvetin çok yaygın olması, otoriter hükumetler yüzünden çalışılabilecek alanın çok kısıtlı olması ve devlet tarafından eğitime yeterince önem verilmemesidir.

Peygamberine ilk gelen vahiy ‘oku’ olan ve eğitim farz olan bir din mensupları olan Müslümanlar ve İslam medeniyetini gelişiminde ve bilimin temelinin oluşumunda ölçülemez role sahip Türklerin eğitimde bu kadar geride kalması kabul edilebilir bir durum değildir. Gerek Türkiye’de gerekse diğer Türki Cumhuriyetlerde eğitimde üretici değil tüketici olmaktan vazgeçilmez ise ve eğitim devletin en önemli ve en hassas politikalarından biri haline gelmez ise yakın zamanda bu ülkelerde bilimin gelişmesinden bahsetmek pek mümkün olmayacaktır.
☾☆TiM İmza: