Devrimci Forum

Sendikal paylaşım platformuna hoşgeldiniz. Forum sitemiz her türlü sendikal desteği vermek için kuruldu. Paylaşımda bulunmak ve ya platforma destek vermek için üye olmanızı rica eder, sağlıklı günler dileriz...

Join the forum, it's quick and easy

Devrimci Forum

Sendikal paylaşım platformuna hoşgeldiniz. Forum sitemiz her türlü sendikal desteği vermek için kuruldu. Paylaşımda bulunmak ve ya platforma destek vermek için üye olmanızı rica eder, sağlıklı günler dileriz...
Devrimci Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
SOL Parti TKH TSİP Yenilik Partisi TKH Halkevleri
Devrim Hareketi TKP ADDCHP

ꈼ꒒ꈼ☪꓄ꋪꂦꋊ
ꈼ꒒ꈼ☪꓄ꋪꂦꋊ
Site Kurucusu

Site Kurucusu
Level60
Yönetici
Rep : 207
Rep Sv1
Tecrübe : 4802
Kademe 6
Burç : Balık
Keyifli 2
єℓєcтяση
1 Madalya
https://devrimci.forum.st

Rufus ile Windows ve Ubuntu İçin USB Sürücüsü Nasıl Yapılır? Empty Rufus ile Windows ve Ubuntu İçin USB Sürücüsü Nasıl Yapılır?

C.tesi 4 Ara. - 17:02:36
ꈼ꒒ꈼ☪꓄ꋪꂦꋊ Mesajı :
Son yıllarda format atmak için neredeyse USB belleklerden başka bir şey kullanmaz hâle geldik. Bunun sebebi tabii ki de USB belleklerin CD ve türevi şeylerden çok daha hızlı çalışıyor olması. Bu ihtiyacı kapatmanın en kolay yollarından biri de Rufus programını nasıl kullanacağınızı bilmek. Rufus indirme linki yazımızda.
USB bellek ile format atmak günümüzde kullanılabilecek en hızlı format yöntemlerinden biri. Üstelik hızlı olan tek işlem format atma tarafı da değil. Format atmak için kullanacağınız USB belleği, format atmaya uygun hale getirmek de oldukça kolay. Biz de bu işlemi Rufus ile nasıl yapacağınızı gösteren bir rehber hazırladık.

Rufus ile USB belleği format için hazırlama işlemleri

Rufus ile Windows format USB belleği nasıl hazırlanır?

• Rufus’u indirmek için [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tıklayın,

• Yüklemek istediğiniz işletim sisteminin ISO dosyalarına ihtiyacınız olacak. ([Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.][Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.])

• Gerekli dosyaları indirdikten sonra, aşağıdaki işlemlere başlayabilirsiniz

1. Adım: Rufus programını açın:
Rufus ile Windows ve Ubuntu İçin USB Sürücüsü Nasıl Yapılır? 32868ee3b21404bf28cb6bd292a9a9d37d5dfebc
Rufus, işlemleri gerçekleştirirken kullanacağımız tek program. Bu yüzden Rufus’taki düğmelerin ne işe yaradığını bilmek çok önemli. Rufus programını çalıştırdıktan sonra USB belleğinizi bilgisayara takın. Sonrasında en yukarıda bulunan “Aygıt” sekmesinden taktığınız USB belleği seçin.

2. Adım: Yazdırmak istediğiniz ISO dosyasını seçin:

Rufus ile Windows ve Ubuntu İçin USB Sürücüsü Nasıl Yapılır? 98cf13caeb91df704485acdcf49d923ec4ab32c5
Bu adım için ISO dosyasını hazırlık kısmında belirttiğimiz gibi bilgisayarınıza indirmiş olmanız gerekiyor. Şimdi, indirdiğiniz ISO dosyasını sağ yukarı tarafta bulunan “SEÇ” butonuna tıklayarak seçin. “Önyükleme seçimi” kısmında yüklediğiniz dosyanın isminin göründüğüne emin olun.

3. Adım: Dosya sağlamlığını kontrol edin:

Rufus ile Windows ve Ubuntu İçin USB Sürücüsü Nasıl Yapılır? Ac881a4bff33476d42c6641985c61c563eea0851
Bazı durumlarda indirmiş olduğunuz ISO dosyasında hasarlar meydana gelmiş olabilir. Böyle bir durum olmadığından emin olmanız en doğrusu. Çünkü işlemi başlattıktan belli bir süre sonra hasarlı dosya kullandığınızı öğrenmek can sıkıcı olabilir.
ISO dosyasının sağlamlığından emin olmak için yapmanız gereken şey, “Önyükleme seçimi” ve “SEÇ” sekmelerinin arasında bulunan “tik işaretine” basmak. Bastıktan sonra alt tarafta bulunan kutucuk dolmaya başlayacak. İşlem bittiği zaman “Durum” sekmesinde “HAZIR” yazıyorsa işleme devam edebilirsiniz. Eğer yazmıyorsa, ISO dosyanızı yeniden indirmeniz gerekiyor.

4. Adım: USB bellek yazdırma işlemini başlatın:

Rufus ile Windows ve Ubuntu İçin USB Sürücüsü Nasıl Yapılır? 13324012a65f83b5d19bd99321a6f275dc56200f
ISO dosyanızın sağlamlığını da kontrol ettiğinize göre, artık işlemi başlatmak için önünüzde bir engel bulunmuyor. Bunu da en altta bulunan “BAŞLAT” butonuna basarak yapabilirsiniz. Ancak bu butona bastıktan sonra karşınıza bir uyarı penceresi çıkacak:
Rufus ile Windows ve Ubuntu İçin USB Sürücüsü Nasıl Yapılır? 197ff887d5fa9e8bf7f6f280db22bed5cc7baa11
Eğer USB belleğinizde yedeklemeniz gereken bir dosya bulunmuyorsa, bu pencerede “Tamam”a basarak ilerleyebilirsiniz. Çünkü bu işlem sonrası USB belleğinizde bulunan bütün veriler silinmiş olacak. Yerine de Windows kurulum dosyaları getirilecek.

5. Adım: Windows kurulum USB belleğiniz hazırlandı:

Rufus ile Windows ve Ubuntu İçin USB Sürücüsü Nasıl Yapılır? C7cafaa755f67b01477526ee9037a246f0b64b61
Eğer yukarıda verdiğimiz adımları yerine getirdiyseniz, Windows kurulumu için kullanacağınız USB belleğinizin yazdırma işlemi başarıyla bitmiş olmalı. İşlemin bitip bitmediğini yine “Durum” sekmesinde bulunan kutucuğa bakarak anlayabilirsiniz. “HAZIR” yazıyorsa, işlem tamam demektir.
ꈼ꒒ꈼ☪꓄ꋪꂦꋊ İmza:
ꈼ꒒ꈼ☪꓄ꋪꂦꋊ
ꈼ꒒ꈼ☪꓄ꋪꂦꋊ
Site Kurucusu

Site Kurucusu
Level60
Yönetici
Rep : 207
Rep Sv1
Tecrübe : 4802
Kademe 6
Burç : Balık
Keyifli 2
єℓєcтяση
1 Madalya
https://devrimci.forum.st

Rufus ile Windows ve Ubuntu İçin USB Sürücüsü Nasıl Yapılır? Empty Geri: Rufus ile Windows ve Ubuntu İçin USB Sürücüsü Nasıl Yapılır?

C.tesi 4 Ara. - 17:03:26
ꈼ꒒ꈼ☪꓄ꋪꂦꋊ Mesajı :

Rufus ile Linux temelli Ubuntu format USB belleği nasıl hazırlanır?

1. Adım: Rufus programını açın:

Rufus ile Windows ve Ubuntu İçin USB Sürücüsü Nasıl Yapılır? 576ed1c7e68e424500a49b230ea3a2eb8cda3d6e
Rufus, işlemleri gerçekleştirirken kullanacağımız tek program. Bu yüzden Rufus’taki düğmelerin ne işe yaradığını bilmek çok önemli. Rufus programını çalıştırdıktan sonra USB belleğinizi bilgisayara takın. Sonrasında en yukarıda bulunan “Aygıt” sekmesinden taktığınız USB belleği seçin.

2. Adım: Yazdırmak istediğiniz ISO dosyasını seçin:

Rufus ile Windows ve Ubuntu İçin USB Sürücüsü Nasıl Yapılır? Ddc288a29e3b5192607e9185d6f21a13e4b96da4
Bu adım için ISO dosyasını hazırlık kısmında belirttiğimiz gibi bilgisayarınıza indirmiş olmanız gerekiyor. Şimdi, indirdiğiniz ISO dosyasını sağ yukarı tarafta bulunan “SEÇ” butonuna tıklayarak seçin. “Önyükleme seçimi” kısmında yüklediğiniz dosyanın isminin göründüğüne emin olun.

3. Adım: Dosya sağlamlığını kontrol edin:

Rufus ile Windows ve Ubuntu İçin USB Sürücüsü Nasıl Yapılır? 982168cd8800c2b5b25284a56f822ec95bf33128
Bazı durumlarda indirmiş olduğunuz ISO dosyasında hasarlar meydana gelmiş olabilir. Böyle bir durum olmadığından emin olmanız en doğrusu. Çünkü işlemi başlattıktan belli bir süre sonra hasarlı dosya kullandığınızı öğrenmek can sıkıcı olabilir.
ISO dosyasının sağlamlığından emin olmak için yapmanız gereken şey, “Önyükleme seçimi” ve “SEÇ” sekmelerinin arasında bulunan “tik işaretine” basmak. Bastıktan sonra alt tarafta bulunan kutucuk dolmaya başlayacak. İşlem bittiği zaman “Durum” sekmesinde “HAZIR” yazıyorsa işleme devam edebilirsiniz. Eğer yazmıyorsa, ISO dosyanızı yeniden indirmeniz gerekiyor.

4. Adım: USB bellek yazdırma işlemini başlatın:

Rufus ile Windows ve Ubuntu İçin USB Sürücüsü Nasıl Yapılır? 1b0b153df690121988f386d250c38c454ce0fba8
ISO dosyanızın sağlamlığını da kontrol ettiğinize göre, artık işlemi başlatmak için önünüzde bir engel bulunmuyor. Bunu da en altta bulunan “BAŞLAT” butonuna basarak yapabilirsiniz. Ancak bu butona bastıktan sonra karşınıza bir uyarı penceresi çıkacak:
Rufus ile Windows ve Ubuntu İçin USB Sürücüsü Nasıl Yapılır? 95d72ae167ba5f34a7300605bb2594f0d24c8ac0
Rufus’un Ubuntu’yu yüklemek için ihtiyacı olan bir takım dosyalar var. Karşınıza çıkan kutucukta “Evet” tuşuna basmanız dahilinde, bu dosyalar Rufus’un bulunduğu dizine indirilecek ve program tarafından otomatik olarak kullanılacak. Bu işlem sonrasında bir kutucuk daha gelecek:
Rufus ile Windows ve Ubuntu İçin USB Sürücüsü Nasıl Yapılır? Ae6aeffe8f7be2209c9c52b5c5276fcb70f79ef0
Bu kutucukta, seçtiğiniz ISO dosyasının iki farklı şekilde yazılması mümkün olduğu için hangisini seçmek istediğiniz soruluyor. Rufus’un önerisine uyun, “ISO Yansıması modunda yazdır” kutucuğunu işaretleyin ve “OK” tuşuna basın. Şimdi sıra geldi işleme geçmeden önceki son kutucuğa:
Rufus ile Windows ve Ubuntu İçin USB Sürücüsü Nasıl Yapılır? 76a7cdebb9bfe5c648e6bccaec66d9642331fcd0
Eğer USB belleğinizde yedeklemeniz gereken bir dosya bulunmuyorsa, bu pencerede “Tamam”a basarak ilerleyebilirsiniz. Çünkü bu işlem sonrası USB belleğinizde bulunan bütün veriler silinmiş olacak. Yerine de Ubuntu kurulum dosyaları getirilecek.

5. Adım: Ubuntu kurulum USB belleğiniz hazırlandı:

Rufus ile Windows ve Ubuntu İçin USB Sürücüsü Nasıl Yapılır? D84cec2beaea3dc78fa1442f173adedac45f7105
Eğer yukarıda verdiğimiz adımları yerine getirdiyseniz, Ubuntu kurulumu için kullanacağınız USB belleğinizin yazdırma işlemi başarıyla bitmiş olmalı. İşlemin bitip bitmediğini yine “Durum” sekmesinde bulunan kutucuğa bakarak anlayabilirsiniz. “HAZIR” yazıyorsa, işlem tamam demektir.

Neden Rufus kullanmalısınız?

Rufus ile Windows ve Ubuntu İçin USB Sürücüsü Nasıl Yapılır? 064de83e776775e11f4e257bab17e23fea5db0cd
Rufus, bir USB belleği kuruluma hazır hâle getirmek için kullanabileceğiniz tek araç değil. Hatta bu işlemi Windows için yapmak istiyorsanız, Microsoft tarafından yapılmış bir araç bile mevcut. Peki bu araç varken neden Rufus kullanasınız?
Microsoft’un yaptığı aracı kullanmak için kurmak istediğiniz Windows sürümünü her seferinde indirmeniz gerekiyor. Ancak elinizde bir ISO dosyası hali hazırda varsa, Rufus kullanırken Windows’u yeniden indirmenize gerek kalmıyor.
Bir de Rufus’un hızlı bir program olması da bu konuda büyük bir etken. Eğer işlemleri yaparsanız kendiniz de göreceksiniz, Rufus ile zamandan kazanmak gerçekten çok kolay. Üstelik Rufus kullanımı oldukça basit bir program.
ꈼ꒒ꈼ☪꓄ꋪꂦꋊ İmza: